Nieruchomości

Umowy najmu – częste błędy popełniane przez wynajmujących

19 stycznia 2021

Umowy najmu – postrzegane często jako nieskomplikowane, dostarczają szerokiego pola do popełniania błędów.  Do tych, jakie najczęściej dotyczą wynajmujących zaliczyć można:

  1. Umowy zawierane z przypadkowymi osobami – działając na własną rękę, właściciele mieszkań, nierzadko nie weryfikują przyszłych najemców. Pochopny wybór niesie ze sobą ryzyko późniejszych problemów np. z osobami niewypłacalnymi, zalegającymi z czynszem. Warto zatem korzystać z doświadczenia i wiedzy agencji nieruchomości, które na życzenie wynajmującego, dokonają selekcji oraz weryfikacji potencjalnych najemców.
  2. Niepobieranie lub niewłaściwa wysokość kaucji – kaucja to niezwykle ważne zabezpieczenie. Warto dokładnie skalkulować jej wartość uwzględniając ewentualne koszty strat w odniesieniu do konkretnej nieruchomości. Kaucja zabezpiecza zwłaszcza – koszty napraw, pokrycie ewentualnych zaległości w płatnościach;
  3. Niewłaściwy okres, na jaki zawierana jest umowa – niektóre zapisy związane z tą kwestią uniemożliwiają w przyszłości rozwiązanie umowy z wynajmującym np. w przypadku, gdy właściciel nieruchomości chciałby ją sprzedać, czy też w niej zamieszkać.
  4. Opłaty za media wliczane do czynszu – przede wszystkim ze względów podatkowych. Taka forma rozliczeń zwiększa bowiem przychód wynajmującego.

Decydując się na wynajęcie swojej nieruchomości warto się do tego gruntownie przygotować, by w przyszłości zaoszczędzić sobie niepotrzebnych problemów. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub brak czasu nie pozwala ci na podjęcie wszystkich niezbędnych działań, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wiedzy i doradztwa osób specjalizujących się w tej dziedzinie – agentów nieruchomości.

Zobacz również