Nieruchomości

Podsumowanie zmian cen w nieruchomościach w 2021 roku

29 kwietnia 2022

Z danych przekazanych przez GUS w styczniu 2022 r. wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6 proc. w odniesieniu do grudnia 2020 r. Ceny usług zwiększyły się w tym czasie 0 7,6 proc, natomiast usług o 9 proc.

Podrożała żywność, paliwa, materiały budowlane, hotele, a także transport. Biorąc pod uwagę takie okoliczności oraz zwiększony popyt związany z niskim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, zwiększyły się także ceny nieruchomości – domów, mieszkań, działek, nieruchomości komercyjnych, komórek lokatorskich, czy też garaży. Druga połowa 2021 roku przyniosła przejściowy zastój, po którym na rynku najmu mieszkań nastąpiło ożywienie. Stawki najmu wróciły do tych sprzed pandemii, nierzadko je przewyższając. 

Jeśli zaś brać pod uwagę stawki ofertowe w odniesieniu do rynku sprzedaży mieszkań, nietrudno zauważyć, iż ostatni kwartał 2021 roku przyniósł dalszy ich wzrost. Zmniejszająca się podaż oraz zwiększony popyt powodowały podnoszenie wśród oferentów zarówno   oczekiwań, jak i stawek. Obrazuje to Indeks Cen Mieszkań – będący wskaźnikiem trendu cenowego na wtórnym rynku mieszkaniowym. Jest on publikowany cyklicznie na łamach serwisu Morizon.pl. W ostatnim miesiącu 2021 roku wyniósł on 1435,1 pkt. Jest to rezultat o 189 pkt., czyli 15,2 procent większy od odnotowanego rok wcześniej.

Zobacz również